700’den fazla Uzungöllü evlerini günlük kiraladıkları için hapis cezasına çarptırıldı

Son yıllarda önemli bir turizm destinasyonu haline gelen Trabzon’un Uzungöl beldesinde evini apart otel ya da pansiyona dönüştüren herkese ‘kaçak yapı’ nedeniyle hapis cezası verildi.

10 Mayıs 2016 Salı, 17:38
700’den fazla Uzungöllü evlerini günlük kiraladıkları için hapis cezasına çarptırıldı

uzungo1l

Çaykara ilçesindeki 1500 nüfuslu beldede 862 kişi hakkında ‘İmar Kanunu’na muhalefet’ suçundan dava açıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın şikâyeti üzerine aynı kişilere ‘Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet’ suçundan bir dava daha açıldı.

Davalıların neredeyse tümüne bir buçuk yıl ile dört yıl arasında hapis cezaları verildi. 150’den fazlasının cezası kesinleşti. Bir çok vatandaş hapse girdi. Ceza alan 700’ü aşkın kişi, Yargıtay sürecini bekliyor.

20 ay hapis cezasına çarptırılıp yedi ay cezaevinde kalan İhsan Özkan, “Biz bunun suç olduğunu bile bilmiyorduk. Evimizi apart yaptık, ceza yedik. Şimdi de ‘Yıkın’ diyorlar” dedi. 73 yaşındaki Mustafa İnan ise “Kimse bir şey demedi. 20 ay hapis cezası aldım” diye konuştu.

Uzungöl Turizmciler Derneği Başkanı Zeki Soylu da şaşkın olduklarını belirterek “Yıllardır burada imar uygulaması yapılmadı. Hal böyle olunca insanlar arazilerinin üzerine ev ve işyeri yaptılar. Devlet de bunların elektriğini, suyunu bağladı. Şimdi bir taraftan ceza veriyor, bir taraftan da ‘Yıkın’ diyor. Ceza almayan insan yok” diye konuştu.

Yorum

  1. osmanduman

    24 Mayıs 2016 at 08:40

    Başa geçmiş vahşi eşkiyadan başka ne beklenirki,,,

    Kendi çocuklarının mal varlığına ve yasalara uygun olup olmadıklarına baksınlar bide,,,

    Hani nerde adalet,,,

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tarafsız,gerçekci Haber Sitesi Tasarım ve Programlama: