IŞİD Yenildikten Sonra, Irak Parçalanmalıdır

17 Haziran 2016 Cuma, 17:32
IŞİD Yenildikten Sonra, Irak Parçalanmalıdır

Kürdistan bölgesi güvenlik konseyi danışmanı olan  Kürdistan bölgesi başkanı Mesut Barzani’nin büyük oğlu Mesrur Barzani yaptığı açıklamada, IŞİD’in Irak’ta yenilmesinin ardından ülkenin 3 bölgeye ayrılması gerektiğini belirtti.

Mesrur Barzani Ruyeterz’e verdiği röportajda şu iddiada bulundu: Irak’ta güven öyle bir noktaya ulaşmıştır ki Iraklılar artık tek bir çatı altında yaşayamamaktadırlar ve kan dökülmesinin önünü alabilmek için Irak Kürdistan, Şiiler ve Ehli Sünnet’ten oluşan 3 bölgeye ayrılmalıdır.

Mesrur Barzani daha sonra şunları söyledi:  Federal hükumete cevap vermedim; konfederasyon veya tam çözülme devlet şeklini düşünmeliyiz; eğer konfederasyon devletine sahip olursak bu bir birine üstünlüğü olmayan 3 başkente sahip olmamız anlamına gelir.

Barzani  açıklamalarına şöyle devam etti: Ehli Sünnet de çoğunluğu Sünnilerden oluşan bölgelerde hâkimiyete sahip olmalıdır; bizim önerdiğimiz şey çözüm yoludur, Sünnilerin, Kürtlerin ve Şiilerin gelecekte emniyet ve aydınlık hissetmesi durumunda birbirleri ile işbirliği yaparak birbirlerine dostça davranabilmeleri de mümkündür.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tarafsız,gerçekci Haber Sitesi Tasarım ve Programlama: