Asya Ülkeleri Myanmar’da Müslümanlara yapılan katliamları protesto ediyor

27 Kasım 2016 Pazar, 22:01
Asya Ülkeleri Myanmar’da Müslümanlara yapılan katliamları protesto ediyor

Asya’daki birçok Müslüman ülkede Myanmar’da Müslümanlara yönelik gerçekleştirilen katliamlar protesto edildi.

Bangladeş’in Başkenti Daka’da 5 bin Müslüman’ın Cuma namazının ardından Myanmar’da Müslümanlara yönelik gerçekleştirilen sistematik katliamlara karşı geniş çaplı gösteriler düzenledikleri bildirildi.

Gösteriler birçok Asya ülkesinde gerçekleştirildiği belirtilirken Malezya’nın Başkenti Kuala Lumpur, Endonezya’nın Başkenti Cakarta ve Tayland’ın Başkenti Bangkok’un yüzlerce Müslümanın protestolarına şahit olduğu ifade edildi. Ayrıca Binlerce Myanmarlı Müslüman’ın geçtiğimiz haftalarda Bangladeş’e geçtiği belirtilirken BM’nin Myanmar temsilcisi, Myanmar devletinin Müslüman azınlığa karşı etnik temizlik kampanyası başlattığını açıkladı.

Myanmar’ın Malezya Büyükelçisinin Müslümanlara yönelik katliamlar nedeniyle Malezya hükumeti tarafından çağrıldığı ifade edilirken Malezya hükumetinin Myanmar’ın Müslümanlara yönelik etnik temizliğini durdurma çağrısında bulunduğu kaydedildi. BM’nin raporuna göre; “Rakhine” kentine yönelik başlatılan askeri operasyondan bu yana Myanmar’da binlerce Müslümanın öldürüldüğü ve yaralandığı belirtildi. Ekim ayında ülkede bir polis karakolunun hedef alınmasının ardından karşılık olarak ordu tarafından başlatılan bir dizi saldırı ile birlikte Myanmar’da Müslümanlara yönelik etnik temizliğin başladığı ifade edildi. Saldırılardan kaçmayı başarabilen bazı Müslümanların ise Myanmar ordusunun ülkede Müslümanlara yönelik gerçekleştirdikleri katliam, tecavüz ve işkencelere şahit oldukları belirtilirken ordu kontrolünde olan Myanmar hükumetinin daha öncede Müslüman olan Ruhinka kabilesine yönelik etnik temizlik yapmaya çalıştığı kaydedildi.

Geçtiğimiz yılın Mart ayında Myanmar’daki tarihi seçimlerin ardından iktidara gelen Nobel barış ödülü sahibi “ Sann Su Şi”’nin ülkede Müslümanlara yönelik başlatılan etnik temizliğe karşı hiçbir ciddi adım atmadığı belirtildi. Ayrıca Myanmar hükumetinin ordu üzerinde hiçbir etkinliği olmadığı belirtilirken ülke bakanlıklarının ve sınırlarının ordu kontrolünde olduğu ifade edildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tarafsız,gerçekci Haber Sitesi Tasarım ve Programlama: