Manşetönemli

Siyonist Barzani’yi Kudurtan Sonuç

Kürdistanın’da Deneme Amaçlı Anket Sonuçlarında Hayır Oyu Çıktı. Müslüman Kürt Halkı Ayrılıktan Yana Değil Irak’ın Birliğinden Yana Oy Kullandı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde yayın yapan ve hiçbir partiye bağlı olmayan NRT televizyon kanalı, Kürdistan bağımsızlık referandumuna ilişkin bir anket düzenledi. IKBY yetkililerinin planladığı tarzda gerçekleşen bu ankette referandum kararıyla ilgili “evet” ve “hayır” cevapları kapsamında bölge halkının fikri soruldu.
Online şekilde yapılan bu ankete 92 bin 83 kişi deney olarak katıldı ki bu sayıdan da 56 bin 855 kişinin referanduma “hayır” oyu vermesine karşın 35 bin 228 kişi evet oyu kullandı. Böylece katılımcıların yüzde 61’inden fazlası hayır oyu kullanacağını belirtmiş oldu. IKBY’de referandum yapılacağına ilişkin alınan kararın ardından gerçekleşen sözü geçen anket, bu alanda düzenlenen ilk veri toplama işlemidir.


Referanduma karşı olan bazı partiler ise bu kararın IKBY parlamentosu tarafından onaylanarak yasal şekilde ilan dilmesi gerektiğini bildirdi. bunlara ilave olarak, bazı bölge sakinleri referandum kararının Türkiye tarafından tetiklenerek Bağdat-Erbil arasındaki ilişkilerin daha da bozulması için ortaya çıktığını düşünüyor.

Related Articles

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close