Gana ilk uydusunu fırlattı!

09 Ağustos 2017 Çarşamba, 22:33
Gana ilk uydusunu fırlattı!

GanaSat-1 olarak adlandırılan CubeSat minyatür uydu, Japons Birds programının desteğiyle All Nations University College’da (ANUC) yapıldı. Gana ve Afrika için ilk olma özelliğindeki miyatür uydu, sahil boyunca çevresel etkinlikleri izleyecek ve bir eğitim aracı olarak hizmet etmek için kullanılacak.Projeyi JAXA destekledi

Resmi olarak hükümet desteği almayan uydu projesi, Japonya Havacılık Araması Ajansı’nın (JAXA) iki yıl boyunca ayırdğı 500.000 dolarlık bütçe ile proje için gereken kaynakların ve eğitimlerin çoğunun sağlandığı bildirdi. GanaSat 1, Uzay Sistemleri ve Teknoloji Laboratuvarı’ndaki yer istasyonuna bir sinyal gönderecek.

Güneş pillerinden ve dahili pillerden güç üreten yaklaşık 1 kg’lık GhanaSat-1, üzerindeki düşük ve yüksek çözünürlüklü kameralar, ülkenin sahil şeridinin fotoğraflarını çekebiliyor. Uzayda çalmak için şarkı isteği alabiliyor, Gana ulusal marşını çalabiliyor.

Gana, uydu teknolojisini lise müfredatına entegre etmeyi amaçlıyor. Uzay araştırmalarında Afrika kıtasının öncü ülkelerinden olmayı amaçlayan Gana, yeni uydu geliştirme çalışmaları ile araştırmalarını sürdürecek. Ayrıca bu çalışmanın yerel halkın bilim hakkındaki tutumunu değiştireceği düşünülüyor.

:: Gana’nın uzay araştırmalarında yaptığı bu atılım hakkında ne düşünüyorsunuz?

SDN – ShiftDelete.Net

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tarafsız,gerçekci Haber Sitesi Tasarım ve Programlama: