Wi-fi hızı 100 kat artabilir!

13 Ağustos 2017 Pazar, 11:44
Wi-fi hızı 100 kat artabilir!

Bilim adamlarının yüksek frekanslı dalgalar kullanarak Karmaşık veriler gönderebildiklerini kanıtlamasıyla, günümüzün mobil şebekelerinden 100 kat daha hızlı olan ultra hızlı wi-fi’nin gelişiminin önündeki engel kalıyor. Hızlı wi-fi için terahertz dalgaları

ABD’deki Brown Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nden araştırmacılar, mevcut ses ve veri sinyallerini kablosuz olarak iletmek için mikrodalgalar yerine terahertz dalgalarını kullandı. Sıradan iletime kıyasla çok yüksek hızlarda ve çok düşük hata oranlarıyla ayrı veri akışları iletebilen terahetrz dalgaları ile saniyede 50 gigabayt hızında video gönderimi yapılabildi. Çoğu kablosuz ağda bu hızın 500 megabayt olduğu düşünüldüğünde, terahertz dalagaları ile çalışan wi-fi 100 kat daha hızlı bir veri iletimi sunuyor.

Geliştirme çalışmalarının olumlu sonuç vermesi halinde, birçoğumuzun şikayetçi olduğu wi-fi hız problemi artık geride kalabilir. Bunun için her ne kadar alternatif li-fi Teknolojisi geliştiriliyor olsa da hayatımıza tam anlamıyla girebilmesi zaman alacak gibi görünüyor.

Terahertz dalgaları, mikrodalgalara kıyasla daha yüksek frekanslara olduğu için veri taşımada daha büyük bir kapasiteye sahiptir. Saniyede 10 gigabit’e kadar hatasız iletim yapılabildiği, 50 gigabit seviyelerine geldiğinde hata oranında artış yaşandığı ancak günümüz iletişim sistemlerinde yaygın olarak kullanılan hata düzeltme sistemleri ile bu sorunun da aşılabileceği belirtiliyor.

:: Yeni wi-fi teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

SDN – ShiftDelete.Net

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tarafsız,gerçekci Haber Sitesi Tasarım ve Programlama: