Manşet

‘savaşa ve ölüme hazır olun’ talimatı

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, orduya ‘savaşa ve ölüme hazır olun’ talimatı verdi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, binlerce askere hitabında bir emriyle savaşa ve ölmeye hazır olmaları talimatını verdi. Xi’nin ülkenin kurulmasından beri askeri eğitimle ilgili talimatları doğrudan açıklayan ilk Merkezi Askeri Komisyon Başkanı olduğuna dikkat çekildi.

Xi Jinping, 7 bin ağır silah donanımlı askere hitabında Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) emirlerini yerine getirip ülkenin askeri gücünü sergilerken ne zorluklardan ne de ölümden korkmaları mesajı verdi. Çin’i dünyanın bir numaralı gücü yapmak için bir dizi projeyi hayata geçiren Xi, daha önce 2050’ye kadar Çin’in dünyanın en güçlü ordusuna sahip olması hedefini koymuştu.

Kuzeydeki Hebei bölgesinde askerlere hitap eden Xi’nin askeri kamuflaj kıyafetler giymesi ve siyah deri eldiven takması dikkat çekti. Sputnik haber sitesinin aktardığına göre; Çin lideri, ‘ordunun, her zaman savaşa hazır, muharebede becerikli ve yeni çağda parti ile halkın koyduğu görevleri yerine getirmek için kazanmayı garanti edecek elit ve güçlü bir kuvvet yaratması gerektiğini’ söyledi.

Xi Jinping’in açıklamaları Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (KDHC) ve ABD arasında nükleer savaş rüzgarlarının estiği bir döneme denk geldi. Son olarak Son olarak KDHC lideri Kim Jong Un’un yeni yıl mesajındaki “Nükleer düğme masamda” çıkışına ABD Başkanı Donald Trump şu yanıtı vermişti: “Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ‘Nükleer düğme masamda’ dedi. O bitik ve açlık çeken rejiminden biri lütfen kendisine söylesin: Benim de bir Nükleer Düğmem var ama onunkinden daha büyük ve daha güçlü. Ayrıca benim Düğmem çalışıyor!”

Tags

Related Articles

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close