Manşet

Ermenistan Başbakanı Sarkisyan istifa etti

Ermenistan Başbakanlık Sözcülüğü’nden yapılan Sarkisyan’ın açıklamasında şöyle denildi:

‘MUHALEFET HAKLIYDI, BEN HATA YAPTIM’

“Sizlere devletin başı olarak son kez hitap ediyorum. (Protestoların lideri) Nikol Paşinyan haklıydı. Ben hata yaptım. Bu zor durumda birkaç çözüm yolu var, ancak ben bu yolların hiçbirine başvurmayacağım. Bu benim tarzım değil. Görevi bırakıyorum.”

‘ÜLKEMİZE BARIŞ DİLİYORUM’

Protestoların kendisine karşı olduğunu kabul eden Sarkisyan, protetsoculara hitap ederek, “Talebinizi yerine getiriyorum. Ülkemize barış, ahenk ve mantık diliyorum” diye ekledi.

BAŞBAKAN VEKİLLİĞİNE KARAPETYAN GETİRİLDİ

Sarkisyan’ın görevinden istifa etmesi sonrası Başbakan Yardımcısı Karen Karapetyan, başbakan vekilliği görevini üstlendi. Ermeni hükümetinin kabul ettiği kararnameye göre Karapetyan, başbakanlık görevini geçici olarak yürütecek. Karapetyan, bugün yapılan bakanlar kurulu toplantısına da başbakan sıfatıyla başkanlık etti.

Sarkisyan’ın tam da 24 Nisan’daki ‘Ermeni Soykırımı’nın 103. yıldönümü anmalarının arifesinde görevi bırakmasının ardından kitleler, sokaklara döküldü, meydanları doldurdu.

Live: Crowds flood streets of Yerevan as PM Sargsyan resigns after mass protests (Courtesy: PARA TV) https://t.co/Paqj4WKJsP

— Ruptly (@Ruptly) April 23, 2018

DEVLET BAŞKANLIĞINDAN BAŞBAKANLIĞA GEÇME PLANI TERS TEPTİ

2015 yılında yapılan anayasa reformu uyarınca 9 Nisan’da parlamenter sisteme geçen ve yürütme yetkisini devlet başkanından başbakana veren Ermenistan’da yeni dönemin ilk başbakanı Serj Sarkisyan olmuştu. Sarkisyan, 17 Nisan’da parlamentoda yapılan oylamada oy çokluğuyla başbakan seçilmişti.

‘KADİFE DEVRİM İLANI’

Ermeni muhalifler, Sarkisyan’ın başbakanlığa adaylığını açıklamasının ardından 13 Nisan’da başkent Erivan’da gösterilere başlamıştı. Protestocuların lideri ve muhalif milletvekili Nikol Paşinyan, başsavcılık ve yargıtay binalarının ablukaya alınması çağrısı yapmış ve ‘Kadife Devrim’ ilan etmişti.

MUHALİF LİDERLER SERBEST BIRAKILDI

Bu arada Sarkisyan’ın istifası açıklanmadan önce Paşinyan ile diğer muhalif liderler Ararat Mirzoyan ve Sasun Mikaelyan’ın serbest bırakıldığı haberi geldi.

Gazetecilere konuşan Paşinyan, “Tüm tutukluların serbest bırakılmasını talep ediyorum. Bugünkü mitingde açıklama yapacağın” dedi.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close