ManşetönemliOrta Doğu

İSRAİL: SUUDİ ARABİSTAN DOĞAL MÜTTEFİK

SUUDİ ARABİSTAN DOĞAL MÜTTEFİK
İsrail istihbaratı Lübnan ve Suriye masası yetkilisi, Suriye savaşının Hizbullah’ı Lübnan’ın tek hamisi haline getirdiğini açıkladı.

El Meyadin televizyonunun haberine göre İsrail istihbaratının Lübnan ve Suriye masası yetkilisi, Suriye savaşının Hizbullah’ı Lübnan’da daha üstün bir konuma yükselttiğini söyledi.

Habere göre İsrailli yetkilinin açıklamasında öne çıkan ifadeler şunlar:

Hizbullah’ın caydırıcılığı artıyor

Hizbullah güçleri, girdikleri çatışmaların çoğunda galip geliyor. Suriye savaşına katılmasına rağmen Hizbullah’ın İsrail’le savaşacak olan bünyesi korundu.

Suriye savaşı Hizbullah’ın savaş kapasitesini arttırdı. Hizbullah artık savaşta insansız uçaklar da kullanıyor. Hizbullah’ın sahip olduğu gelişmiş füzeler, İsrail’in yeni bir savaş başlatmasına engel oluşturuyor.

Suriye ordusu üstün bir konuma geldi

Iran’ın Hizbullah’a gönderdiği silahların ulaşımını engellemeye çalıştıklarını belirten İsrail İstihbaratının Lübnan ve Suriye Masası Şefi; “Şu an Suriye ile ilgili söylenenlerin temelini Suriye’nin bir daha eski haline gelmeyeceği oluşturuyor. Biz tüm gücümüzle İran’dan Hizbullah’a silah intikal yollarını kapatmak için çalışıyoruz. Suriye’de siyasi çözüm, Rusya, İran ve Hizbullah olmaksızın mümkün değil. Suriye ordusu, son dönemdeki birçok askeri başarılarıyla üstün bir konuma yükseldi” ifadelerini kullanıyor.

IŞİD ve Nusra İsrail’i hedef almıyor

IŞİD’in ve Nusra’nın İsrail’e karşı bir eylem içerisinde olmamasını şu şekkilde değerlendiriyor İsrail İstihbaratının Lübnan ve Suriye Masası Şefi; “IŞİD ve Nusra’nın yayımladığı bildiriler bunların İsrail’e yönelik bir eylemsellik içinde olmadığını gösteriyor. Onların sahip olduğu araçlarla Golan’dan bize karşı eyleme geçme ihtimalleri son derece az.”

Suudi Arabistan doğal müttefik

İran’a karşı olanların İsrail ile müttefik olduğunu vurgulayan ve Suudi Arabistan’ın İsrail’in doğal müttefiki olduğunu söyleyen İsrail İstihbaratının Lübnan ve Suriye Masası Şefi sözlerine şöyle devam ediyor; “İran’a karşı olan herkes, bu İsrail dahi olsa Suudi Arabistan’la müttefiktir, İran’a karşı olan herkesin Suudi Arabistan’la ortak çıkarları bulunmaktadır. Suudi Arabistan’ın İran’a yönelik tutumu, İsrail’i kendisine müttefik haline getiriyor. Suudi Arabistan, bölgede Hizbullah’a karşı mümkün olan her türlü aracı kullanıyor.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu