Manşet

Ruhani’den nükleer anlaşmanın yenilenmesini isteyen ABD’ye: Tüccar Trump

İran Cumhurbaşkanı’nın eleştirisi Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Trump’ı ABD’nin anlaşmadan imzasını çekmemesi konusunda ikna etmek için Washington’a yaptığı ziyaretinin ardından geldi.

Macron ABD’de Trump ile yaptığı ortak açıklamada AB’nin İran’la nükleer anlaşmanın değiştirilmeden muhafaza edilmesine yönelik pozisyonundan geri adım atmış ve ‘şu andan itibaren ABD ile birlikte yeni bir anlaşma üzerinde çalışmak istediğini’ belirtmişti.

Ruhani devlet televizyonunda canlı yayımlanan konuşmasında “Onlar belli bir Avrupa ülkesinin lideri ile birlikte ‘7 ülkenin imzaladığı anlaşma hakkında karar vermek istiyoruz’ diyorlar. Ne için? Hangi hakla?” ifadelerini kullandı.

‘SENİN SİYASET, HUKUK VE ULUSLARARASI ANLAŞMA GEÇMİŞİN YOK’

Anlaşmayı ‘çılgınlık’ olarak niteleyen ve ciddi değişiklikler olmazasa İran’a yönelik yaptırımlara geri döneceğini söyleyen Trump’a seslenen Ruhani ” Senin siyaset geçmişin  yok. Hukuk geçmişin yok. Uluslararası anlaşmalar konusunda geçmişin yok” dedi.

Ruhani “Nasıl oluyor da bir tüccar, bir inşaatçı, gökdelen inşaatçısı uluslararası ilişkiler hakkında muhakemede bulunabiliyor?” dedi.

ŞAMHANİ: ABD ÇEKİLİRSE NÜKLEER TESİSLERİMİZDE ANLAŞMA ÖNCESİ FAALİYET SEVİYESİNE DÖNÜLECEK

İran Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Ali Şamhani de ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesi halinde ülkesinin daha önce kapatılan nükleer tesislerdeki faaliyetlerine geri döneceğini açıkladı.

Şamhani “Nükleer tesislerimizde anlaşma öncesi faaliyet seviyesine geri döneceğiz” dedi.

ABD’nin bu tarz baskılarına ülkesinin alıştığını kaydeden Şamhani, ABD’nin olası eyleminin sonuçlarının uluslararası güvenlik sistemi konusunda önemli olduğunu vurguladı.

Anlaşmayı imzalayan diğer ülkeler olan İngiltere, Rusya, Çin ve Almanya anlaşmanın korunmasını istemişti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de bu hafta içinde yapacapı Washington ziyaretinde Trump ile bu konuda görüşmesi bekleniyor.

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close